شنبه, 3 اسفند 1398
  • EN
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۴/۰۲ 
  • تعداد بازدید : 818
جزئیات فرونشست استان البرز به روایت مدیرکل اداره ژئودزی و نقشه¬برداری زمینی:
حسین آباد مهرشهر تا 18 سانتی متر نشست كرده است
مطالعات دو ساله اداره کل ژئودزی و نقشه برداری زمینی در فواصل سالهای 95 تا 97 حاکی از افزایش نرخ فرونشست در استان البرز تا حداکثر 29سانتی متر در برخی مناطق کشاورزی و برخی مناطق شهری همچون حسین آباد مهرشهر است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، دکتر عبدالرضا سعادت مدیرکل اداره ژئودزی و نقشه­ برداری زمینی با بیان اینکه این مطالعات محدوده ه­ای چند هکتاری را شامل می­شده، گفت: بر اساس بررسی­ های انجام شده، 700کیلومتر مربع از این اراضی تحت تاثیر فرونشست قرار گرفته که بیشترین نرخ آن 29 سانتی­متر از زمین ­های زراعی جنوب اتوبان کرج قزوین محدوده روستای حاوج آباد بوده است.

به گفته وی، بررسی­ های انجام شده حاکی از آن است که نرخ فرونشست در منطقه شهری حسین­ آباد مهرشهر تا 18 سانتی­متر در برخی مناطق رسیده است. این محدوده از شرق بلوار "ارم" آغاز می­شود. این بلوار فرونشست 10سانتی­متر در سال را تجربه می­کند.

سعادت همچنین از نظرآباد، ماهدشت و کمال شهر به عنوان دیگر مناطق شهری دچار فرونشست به ترتیب با نرخ 4، 5 و 9 سانتی­متر در سال یاد کرد.

مدیرکل اداره ژئودزی و نقشه­ برداری زمینی با بیان اینکه سازمان نقشه­برداری کشور در حال حاضر تنها یک ایستگاه دائمی ژئودینامیک در منطقه نجم آباد استان البرز دارد، از آمادگی این سازمان برای نصب یک دستگاه GPS در منطقه شهری مهرشهر سخن گفت و افزود: امیدواریم با تامین مکان مناسب، ایجاد و استقرار گیرنده­های تعیین موقعیت GPS  از سوی مدیران این استان، بررسی­های بیشتر و دقیق­تری در این محدوده انجام پذیرد.

وی در پاسخ به سوالی که به علل افزایش نرخ فرونشست در استان البرز اشاره داشت، گفت: پاسخ دقیق به این سوال را سازمان زمین شناسی می­داند. البته طی مذاکراتی که با مدیران آن سازمان داشتیم، جنس خاک این منطقه که عموماً "ریزدانه" است و همچنین برداشت آب­های زیرزمینی، مهمترین علل افزایش نرخ فرونشست دراین منطقه بوده است.

وی از همکاری نزدیک در سازمان زمین­ شناسی و نقشه­ برداری برای بررسی بیشتر جنس خاک و علل فرونشست در استان البرز خبر داد.

 

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.5.8.0
    V5.5.8.0